| Manufacturer Part Number | 24LC32AX-E/ST |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | Memory |
| Available Quantity | 75460 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | IC EEPROM 32K I2C 400KHZ 8TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 24LC32AX-E/ST.pdf |
| Part Number | 24LC32AX-E/ST |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | EEPROM |
| Technology | EEPROM |
| Memory Size | 32Kb (4K x 8) |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Access Time | 900ns |
| Memory Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 24LC32AX-E/ST |
QY Components have the best price for 24LC32AX-E/ST, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 24LC32AX-E/ST, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 24LC32AX-E/ST, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Microchip Technology all series Memory components. You can also buy other parts of Microchip Technology and Memory from us. Such as MIC5014YM, TC4469COE, MCP14A0152T-E/CH, MIC4417YM4-TR, MIC4414YFT-T5, MIC4428YM-TR, MIC4426YM-TR, MIC4427YMM-TR, MIC4127YME, MIC4426YM MT47H512M4THN-3:H, MT47H64M8CF-187E:G, MT47R256M4CF-25E:H, MT47R256M4CF-3:H, MT47R256M8EB-25E:C, MT47R512M4EB-25E:C, MT47R64M16HR-25E:H, MT48H8M16LFB4-8 IT:J, CY62126ESL-45ZSXA, CY62126ESL-45ZSXAT.
Buy Microchip Technology 24LC32AX-E/ST with us, save your time and money.