| Manufacturer Part Number | 2500R-70J |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 187110 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 7.5MH 52MA 62 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 2500R-70J.pdf |
| Part Number | 2500R-70J |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Molded |
| Material - Core | Iron |
| Inductance | 7.5mH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating | 52mA |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 62 Ohm Max |
| Q @ Freq | 80 @ 250kHz |
| Frequency - Self Resonant | 1.1MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test | 250kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 2500R-70J |
QY Components have the best price for 2500R-70J, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 2500R-70J, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 2500R-70J, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of API Delevan Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of API Delevan Inc. and Fixed Inductors from us. Such as CM6594R-504, CM6594R-754, CM7560R-104, CM7560R-105, CM7560R-124, CM7560R-125, CM7560R-154, CM7560R-155, CM7560R-184, CM7560R-185 ELL-ATV102M, ELL-ATV391M, 74438333047, NS10155T2R2NNV, NS10155T3R3NNV, NS10155T100MNV, NS10155T1R5NNV, NS10155T4R7NNV, NS10155T150MNV, NS10155T6R8NNV.
Buy API Delevan Inc. 2500R-70J with us, save your time and money.