| Manufacturer Part Number | 2890-00F |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 170940 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 1.2UH 2.4A 75 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 2890-00F.pdf |
| Part Number | 2890-00F |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Molded |
| Material - Core | Phenolic |
| Inductance | 1.2µH |
| Tolerance | ±1% |
| Current Rating | 2.4A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 75 mOhm Max |
| Q @ Freq | 60 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant | 170MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 7.9MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.280" Dia x 0.900" L (7.11mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 2890-00F |
QY Components have the best price for 2890-00F, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 2890-00F, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 2890-00F, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of API Delevan Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of API Delevan Inc. and Fixed Inductors from us. Such as 1210-123K, 1210-153K, 1210-183K, 1210-223K, 1210-273K, 1210-333K, 1210-393K, 1210-473K, 1210-563K, 1210-683K LQW18AN5N6D10D, LQP03HQ1N9B02D, 36401E27NGTDF, MLF2012E120KT000, MLF2012C180KT000, CIGT252012LM1R0MNE, MLZ2012M2R2HTD25, LBM2016T100J, MLF2012K390KT000, LBM2016T390J.
Buy API Delevan Inc. 2890-00F with us, save your time and money.