| Manufacturer Part Number | 4232-182J |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 48010 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 1.8UH 434MA 1.1 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 4232-182J.pdf |
| Part Number | 4232-182J |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Iron |
| Inductance | 1.8µH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating | 434mA |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant | 65MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 7.9MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.101" (2.57mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 4232-182J |
QY Components have the best price for 4232-182J, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 4232-182J, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 4232-182J, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of API Delevan Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of API Delevan Inc. and Fixed Inductors from us. Such as CM6560R-185, CM6350R-335, CM6460R-225, CM9900-104, CM6296R-204, CM6460-504, CM6560R-754, CM6460R-185, CM6560R-335, CM1011R-255 RL187-821J-RC, RL187-102J-RC, RL262-103J-RC, DR125-8R2-R, B82464A4224K000, FP1107R1-R51-R, FP1107R1-R15-R, CDRH127NP-560MC, B82479A1473M000, 1210R-332J.
Buy API Delevan Inc. 4232-182J with us, save your time and money.