| Manufacturer Part Number | 5082-7663 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Available Quantity | 119390 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | LED 7-SEG 10.9MM CA YLW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 5082-7663.pdf |
| Part Number | 5082-7663 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Display Format | - |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.750" H x 0.500" W x 0.250" D (19.05mm x 12.70mm x 6.35mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.43" (11.00mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Cathode |
| Color | Yellow |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 0.84mcd |
| Wavelength - Peak | 583nm |
| Power Dissipation (Max) | 80mW |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm), 10 Leads |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 5082-7663 |
QY Components have the best price for 5082-7663, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 5082-7663, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 5082-7663, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Broadcom Limited all series Display Modules - LED Character and Numeric components. You can also buy other parts of Broadcom Limited and Display Modules - LED Character and Numeric from us. Such as ATF-34143-BLKG, ATF-511P8-BLK, ATF-521P8-BLK, ATF-53189-BLK, ATF-58143-BLKG, ATF-36077-STR, ATF-36163-BLKG, ATF-38143-BLKG, ATF-55143-BLKG, ATF-551M4-BLK SA10-21GWA, PSC08-11YWA, PSA39-21SRWA, DC56-11SRWA, DC56-11YWA, DC56-11GWA, DA08-11SRWA, DA08-11GWA, SC10-21CGKWA, SA15-11EWA.
Buy Broadcom Limited 5082-7663 with us, save your time and money.