| Manufacturer Part Number | 5142-103K |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 40670 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 10UH 2A 70 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 5142-103K.pdf |
| Part Number | 5142-103K |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 10µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 2A |
| Current - Saturation | 3.4A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 30MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 5142-103K |
QY Components have the best price for 5142-103K, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 5142-103K, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 5142-103K, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of API Delevan Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of API Delevan Inc. and Fixed Inductors from us. Such as 1026R-08K, 1026R-10K, 1026R-12K, 1026R-14K, 1537R-54J, 1537R-56J, 1537R-58J, 1537R-60J, 1537R-62J, 1537R-64J LQH32CN220K53L, LQH32CN4R7M53L, LQH32CN6R8M53L, LQH32CN330K53L, AIAP-01-101K-T, AIAP-01-152K-T, LQM18PZ2R2MFHD, AIAP-01-100K-T, AIAP-01-471K-T, AIAP-01-222K-T.
Buy API Delevan Inc. 5142-103K with us, save your time and money.