| Manufacturer Part Number | 5624-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 34820 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 2.5MH 2.2A 499 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 5624-RC.pdf |
| Part Number | 5624-RC |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 2.5mH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 2.2A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 499 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.110" (28.19mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 5624-RC |
QY Components have the best price for 5624-RC, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 5624-RC, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 5624-RC, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bourns Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Bourns Inc. and Fixed Inductors from us. Such as MF-RG300-2, MF-RG500-2, MF-RHT600-2, MF-RHT650-2, MF-R600-2, MF-RM016/240-0, MF-RX075/72-0, MF-PSML260-2, MF-RHT050-0, MF-RM055/240-0 IM06SHR33K, IM06SHR39K, IM06SHR56J, IM06SHR82K, IM06SJ100K, IM06SJ102J, IM06SJ102K, IM06SJ220K, IM06SJ2R7K, IM06SJ330K.
Buy Bourns Inc. 5624-RC with us, save your time and money.