| Manufacturer Part Number | 7-2176091-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Passive Product |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 125110 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 324 OHM 0.1% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 7-2176091-1.pdf |
| Part Number | 7-2176091-1 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 324 Ohms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Thin Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 7-2176091-1 |
QY Components have the best price for 7-2176091-1, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 7-2176091-1, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 7-2176091-1, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of TE Connectivity Passive Product all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of TE Connectivity Passive Product and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as CRG0402F1K2, CRG0402F1K3, CRG0402F1K5, CRG0402F1K6, CRG0402F1K8, CRG0402F1M0, CRG0402F200K, CRG0402F200R, CRG0402F20K, CRG0402F220K AA0603JR-075R1L, AA0603JR-075R6L, AA0603JR-076R2L, AA0603JR-076R8L, AA0603JR-077R5L, AA0603JR-078R2L, AA0603JR-079R1L, ERJ-S08J512V, ERJ-S08J471V, ERJ-S08J432V.
Buy TE Connectivity Passive Product 7-2176091-1 with us, save your time and money.