| Manufacturer Part Number | 87063-007 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity | 95180 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | VARISTOR 27V 150A DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 87063-007.pdf |
| Part Number | 87063-007 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Maximum AC Volts | 17V |
| Maximum DC Volts | 22V |
| Varistor Voltage (Min) | 23V |
| Varistor Voltage (Typ) | 27V |
| Varistor Voltage (Max) | 31.1V |
| Current - Surge | 150A |
| Energy | 1.0J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 87063-007 |
QY Components have the best price for 87063-007, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 87063-007, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 87063-007, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Littelfuse Inc. all series TVS - Varistors, MOVs components. You can also buy other parts of Littelfuse Inc. and TVS - Varistors, MOVs from us. Such as TMOV20R750M, TMOV20R750E, V07E275L1T, V07E230L2T, V07E300L2B5, V07E275L4B5, V275LA40CX680, V300LA40CX745, V275LS2, V275LC40AX10 MLVA06V26C100-R, MLV0402E30403T, CGA0603MLC-05E, ZV35K1210T251N, PV300K3225T, PV275K3225T, PV150K3225T, 82550060, 82551200, VDRH14V300BSE.
Buy Littelfuse Inc. 87063-007 with us, save your time and money.