| Manufacturer Part Number | 87063-019 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity | 76320 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | VARISTOR 39V 350A DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 87063-019.pdf |
| Part Number | 87063-019 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Maximum AC Volts | 25V |
| Maximum DC Volts | 31V |
| Varistor Voltage (Min) | 35V |
| Varistor Voltage (Typ) | 39V |
| Varistor Voltage (Max) | 43V |
| Current - Surge | 350A |
| Energy | 3.5J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 10mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 87063-019 |
QY Components have the best price for 87063-019, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 87063-019, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 87063-019, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Littelfuse Inc. all series TVS - Varistors, MOVs components. You can also buy other parts of Littelfuse Inc. and TVS - Varistors, MOVs from us. Such as V150LU10AP, V175LU10AP, V39ZU6P, V56ZU8P, V27ZS4P, V27ZU4P, V230LU20AP, V180ZU10P, V14E230PL2T7, V14E300PL4B7 B72724A8151V062, V14P60P, B72214S2301K551, B72214S2321K151, B72214P2271K101, B72207S1140K201, B72214P2131K101, B72214P2251K101, B72214P2171K101, B72214P2151K101.
Buy Littelfuse Inc. 87063-019 with us, save your time and money.