| Manufacturer Part Number | 87063-040 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity | 167660 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | VARISTOR 100V 1.5KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 87063-040.pdf |
| Part Number | 87063-040 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Maximum AC Volts | 60V |
| Maximum DC Volts | 81V |
| Varistor Voltage (Min) | 90V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100V |
| Varistor Voltage (Max) | 110V |
| Current - Surge | 1.5kA |
| Energy | 16J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 87063-040 |
QY Components have the best price for 87063-040, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 87063-040, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 87063-040, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Littelfuse Inc. all series TVS - Varistors, MOVs components. You can also buy other parts of Littelfuse Inc. and TVS - Varistors, MOVs from us. Such as V48MLA1210A, V48MLA1210LA, V60MLA1210A, V85MLA1210A, V85MLA1210NA, V20E550PL1T, V20E550PL1T7, V20E550PL3T, V20E550PL2T1, V510LC40APX2855 V20E50P, V20E95P, B72540T0600K062, B72540T0300K062, B72540T0500K062, V14E320P, V140LA10AP, MOV-20D220K, V68ZA10P, V14E250P.
Buy Littelfuse Inc. 87063-040 with us, save your time and money.