| Manufacturer Part Number | 87063-052 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity | 80540 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | VARISTOR 180V 3KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 87063-052.pdf |
| Part Number | 87063-052 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Maximum AC Volts | 115V |
| Maximum DC Volts | 153V |
| Varistor Voltage (Min) | 162V |
| Varistor Voltage (Typ) | 180V |
| Varistor Voltage (Max) | 198V |
| Current - Surge | 3kA |
| Energy | 27J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 87063-052 |
QY Components have the best price for 87063-052, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 87063-052, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 87063-052, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Littelfuse Inc. all series TVS - Varistors, MOVs components. You can also buy other parts of Littelfuse Inc. and TVS - Varistors, MOVs from us. Such as P0084UCMCLTP, P0304UCMCLTP, P0644UCMCLTP, P0724UCMCLTP, P0904UCMCLTP, P1104UCMCLTP, P1304UCMCLTP, P1504UCMCLTP, P1804UCMCLTP, P2304UCMCLTP B72214S1170K102, V385LA40BP, VG121038S770DP, VG121065P131DP, V20E25AUTO, MOV-20D561KTR, V20E23P, VGAS121065P131DP, B72660M0300K072, B72214S1140K551.
Buy Littelfuse Inc. 87063-052 with us, save your time and money.