| Manufacturer Part Number | 90065-019 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity | 70830 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | VARISTOR 820V 28.8KA CHASSIS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 90065-019.pdf |
| Part Number | 90065-019 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Maximum AC Volts | 510V |
| Maximum DC Volts | - |
| Varistor Voltage (Min) | 735V |
| Varistor Voltage (Typ) | 820V |
| Varistor Voltage (Max) | 911V |
| Current - Surge | 28.8kA |
| Energy | 550J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Chassis Mount, Blade Terminals |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 90065-019 |
QY Components have the best price for 90065-019, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 90065-019, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 90065-019, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Littelfuse Inc. all series TVS - Varistors, MOVs components. You can also buy other parts of Littelfuse Inc. and TVS - Varistors, MOVs from us. Such as V130LU10APX2855, V140LU10APX2855, V33ZT5PX2855, V100ZS15PX2855, V320LU20APX2855, V33ZS5PX2855, V68ZU10PX2855, V150ZS8PX2855, V150ZT8PX2855, V150LS10APX2855 TMOV14RP275M, MOV-20D182K, MOV-20D152K, ERZ-V20R361, ERZ-V20R511, ERZ-V20R471, TMOV20RP320E, TMOV20RP275E, TMOV20RP230E, TMOV20RP130E.
Buy Littelfuse Inc. 90065-019 with us, save your time and money.