| Manufacturer Part Number | AC0201FR-0710R5L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 154700 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 10.5 OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC0201FR-0710R5L.pdf |
| Part Number | AC0201FR-0710R5L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 10.5 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC0201FR-0710R5L |
QY Components have the best price for AC0201FR-0710R5L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC0201FR-0710R5L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC0201FR-0710R5L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT1206BRD073K01L, RT1206BRD07560KL, RT1206BRD07681RL, RL1206FR-070R018L, RL1206FR-070R022L, RL2512JK-070R1L, RT0603BRB0762KL, RL1206FR-7W0R015L, RL1206FR-7W0R05L, PF0805FRF7W0R022L CRGV1206F215K, CRGV1206F221K, CRGV1206F226K, CRGV1206F232K, CRGV1206F237K, CRGV1206F243K, CRGV1206F249K, CRGV1206F255K, CRGV1206F261K, CRGV1206F267K.
Buy Yageo AC0201FR-0710R5L with us, save your time and money.