| Manufacturer Part Number | AC0201FR-071R5L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 474316 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 1.5 OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC0201FR-071R5L.pdf |
| Part Number | AC0201FR-071R5L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 1.5 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | -100/ +350ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC0201FR-071R5L |
QY Components have the best price for AC0201FR-071R5L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC0201FR-071R5L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC0201FR-071R5L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AF0805FR-071M18L, AF0805FR-071M1L, AF0805FR-071M21L, AF0805FR-071M24L, AF0805FR-071M27L, AF0805FR-071M2L, AF0805FR-071M33L, AF0805FR-071M37L, AF0805FR-071M3L, AF0805FR-071M43L RMCF2512FT51R1, ESR25JZPJ111, RMCF2512FT91R0, RMCF2512FT13R3, ERJ-P03F12R0V, RMCF2512FT20K0, RMCF2512FT40K2, RMCF2512FT499K, RMCF2512FT590R, RMCF2512FT68R1.
Buy Yageo AC0201FR-071R5L with us, save your time and money.