| Manufacturer Part Number | AC0201FR-0740K2L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 36400 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 40.2K OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC0201FR-0740K2L.pdf |
| Part Number | AC0201FR-0740K2L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 40.2 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC0201FR-0740K2L |
QY Components have the best price for AC0201FR-0740K2L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC0201FR-0740K2L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC0201FR-0740K2L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as PA0201-R-070RL, RT0603BRC103K6L, RT0603BRC071K5L, RT0603BRC075K6L, AC2512FK-071R3L, MMP200FRE36K, RT0603BRB074K7L, RT0603BRB07100KL, AC2512FK-076R8L, AT0805BRD071KL MCR10ERTF1270, RMCF1206FT18K2, RNCP1206FTD1K78, RMCF0805FT16R5, MCR10ERTF3090, RMCF0603FT14R0, RMCF0603FT14R3, RMCF1206FT324K, RC0201FR-0717K8L, RMCF0201FT22R1.
Buy Yageo AC0201FR-0740K2L with us, save your time and money.