| Manufacturer Part Number | AC0402FR-0721RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 151810 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 21 OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC0402FR-0721RL.pdf |
| Part Number | AC0402FR-0721RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 21 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC0402FR-0721RL |
QY Components have the best price for AC0402FR-0721RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC0402FR-0721RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC0402FR-0721RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0201FRE07845RL, RT0201FRE0784R5L, RT0201FRE07866RL, RT0201FRE0786R6L, RT0201FRE07887RL, RT0201FRE0788R7L, RT0201FRE078K25L, RT0201FRE078K2L, RT0201FRE078K45L, RT0201FRE078K66L RT0805DRE071K05L, RT0805DRE071K21L, RT0805DRE071K27L, RT0805DRE071K33L, RT0805DRE071K37L, RT0805DRE071K3L, RT0805DRE071K43L, RT0805DRE071K4L, RT0805DRE071K54L, RT0805DRE071K58L.
Buy Yageo AC0402FR-0721RL with us, save your time and money.