| Manufacturer Part Number | AC2512FK-07191KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 133020 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 191K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC2512FK-07191KL.pdf |
| Part Number | AC2512FK-07191KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 191 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC2512FK-07191KL |
QY Components have the best price for AC2512FK-07191KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC2512FK-07191KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC2512FK-07191KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as CC0402MRX5R4BB475, CC0805JRX7R7BB274, AC0805JRNPOYBN470, AC0805JRNPOYBN221, AC0805JRNPOYBN220, AC0805KKX7R7BB474, CC1206JKNPOCBN100, CC1206KRX7RABB471, CC1206JRNPO0BN471, CC0805JRNPOYBN180 ERJ-2BWJR050X, RMCF1206FTR910, CRGH2512J27K, CPF0402B422RE1, CPF0402B10R2E1, CPF0402B7K32E1, CRM2512AFX-1000ELF, CPF0402B182RE1, ERJ-6BWJR013V, CRGH2512J47K.
Buy Yageo AC2512FK-07191KL with us, save your time and money.