| Manufacturer Part Number | AC2512FK-0723K7L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 101670 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 23.7K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC2512FK-0723K7L.pdf |
| Part Number | AC2512FK-0723K7L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 23.7 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC2512FK-0723K7L |
QY Components have the best price for AC2512FK-0723K7L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC2512FK-0723K7L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC2512FK-0723K7L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0402FRE074K53L, RT0402FRE074K64L, RT0402FRE074K75L, RT0402FRE074K87L, RT0402FRE074K99L, RT0402FRE07510RL, RT0402FRE07511RL, RT0402FRE0751K1L, RT0402FRE0751KL, RT0402FRE0751R1L ERJ-PB3B5761V, ERJ-PB3B6651V, ERJ-PB3B6981V, ERJ-PB3B7871V, ERJ-PB3B8661V, ERJ-PB3B9311V, ERJ-PB3B9761V, ERJ-PB3B1302V, ERJ-PB3B1622V, ERJ-PB3B2432V.
Buy Yageo AC2512FK-0723K7L with us, save your time and money.