| Manufacturer Part Number | AC2512FK-07280RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 94770 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 280 OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC2512FK-07280RL.pdf |
| Part Number | AC2512FK-07280RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 280 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC2512FK-07280RL |
QY Components have the best price for AC2512FK-07280RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC2512FK-07280RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC2512FK-07280RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0805DRD0720RL, AC0402FR-077K68L, RC0201FR-072M4L, AC0805FR-0722K1L, AC0805FR-07261RL, AC0805FR-072K4L, AC0805FR-07332RL, AC0805FR-0733RL, AC0805FR-0753R6L, AC0805FR-07820KL RC0603FR-0743K2L, CRCW120668R0JNEA, RMCF0603JT7R50, RC1608F68R1CS, RC3216F2210CS, AC0402FR-0718KL, MCR03ERTF4321, MCR03ERTJ133, RMCF1206FT1R74, CR0603-FX-4022ELF.
Buy Yageo AC2512FK-07280RL with us, save your time and money.