| Manufacturer Part Number | AC2512FK-07360RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 59520 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 360 OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC2512FK-07360RL.pdf |
| Part Number | AC2512FK-07360RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 360 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC2512FK-07360RL |
QY Components have the best price for AC2512FK-07360RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC2512FK-07360RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC2512FK-07360RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AC0603FR-0733K2L, RC0402JR-0713KL, RC0402FR-07649RL, AC0805FR-0791KL, RC0805FR-0757R6L, RC0805JR-0711RL, RC0603FR-07340RL, AC0402FR-0726K7L, RC1206FR-07178KL, AC0805JR-07680RL RT1206BRD07665KL, RT1206BRD0756KL, RCWE0805R560FKEA, RT1206BRE0775KL, KRL1220E-M-R220-F-T5, RT1206BRD07681KL, RT1206BRD0735K7L, RCWE0805R430FKEA, RT1206BRD07249RL, RT1206BRE0752K3L.
Buy Yageo AC2512FK-07360RL with us, save your time and money.