| Manufacturer Part Number | AC2512FK-07499RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 55330 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 499 OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC2512FK-07499RL.pdf |
| Part Number | AC2512FK-07499RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 499 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC2512FK-07499RL |
QY Components have the best price for AC2512FK-07499RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC2512FK-07499RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC2512FK-07499RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AC0603FR-07470KL, RC0805FR-07412KL, RC0402JR-0751RP, RC0805FR-07732KL, RC0201FR-076K98L, RC1206FR-07422KL, AC0201FR-07180KL, AC0402JR-07220KL, RC0805JR-07680RL, RC0201FR-071K5L RNCF0805DTC97R6, RNCF0805DTC102R, RNCF0805DTC105R, RNCF0805DTC107R, RNCF0805DTC110R, RNCF0805DTC113R, RNCF0805DTC115R, RNCF0805DTC118R, RNCF0805DTC120R, RNCF0805DTC121R.
Buy Yageo AC2512FK-07499RL with us, save your time and money.