| Manufacturer Part Number | AC2512FK-0759RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 188920 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 59 OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AC2512FK-0759RL.pdf |
| Part Number | AC2512FK-0759RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 59 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AC2512FK-0759RL |
QY Components have the best price for AC2512FK-0759RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AC2512FK-0759RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AC2512FK-0759RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RC0201FR-0710R7L, AC0402JR-071RL, RC0201FR-071K47L, AC0201FR-07162KL, RC1206FR-0759RL, RC0201FR-0710R5L, RC0201FR-07226RL, RC0805JR-071R3L, RC0201FR-0721RL, AC0201FR-0775RL CRCW040249K9DHEDP, CRCW2010402RFKEF, CRCW2010511KFKEF, RMCF2010FT150R, ERJ-P14J562U, RMCF2512JT620R, ERJ-P14J162U, CRCW201091K0JNEF, RMCF2010FT499R, ERJ-P14J472U.
Buy Yageo AC2512FK-0759RL with us, save your time and money.