| Manufacturer Part Number | AF0201DR-078K06L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 109860 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0201DR-078K06L.pdf |
| Part Number | AF0201DR-078K06L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 8.06 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0201DR-078K06L |
QY Components have the best price for AF0201DR-078K06L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0201DR-078K06L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0201DR-078K06L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as MMF50SJR-270R, MMF50SJR-27K, MMF50SJR-27R, MMF50SJR-2K, MMF50SJR-2K2, MMF50SJR-2K4, MMF50SJR-2K7, MMF50SJR-300K, MMF50SJR-300R, MMF50SJR-30K RC0201FR-07392RL, RC0603J202CS, CRCW06039M53FKEA, RC0201FR-0718R7L, RC1206FR-0710R7L, CRCW12062K55FKEA, AC0402FR-078K87L, RMCF0402FT20R5, ERJ-1GEF2321C, RMCF0201FT178K.
Buy Yageo AF0201DR-078K06L with us, save your time and money.