| Manufacturer Part Number | AF0201JR-0736KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 40930 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 36K OHM 5% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0201JR-0736KL.pdf |
| Part Number | AF0201JR-0736KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 36 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0201JR-0736KL |
QY Components have the best price for AF0201JR-0736KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0201JR-0736KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0201JR-0736KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AT0402DRD07604RL, AT0402DRD0760K4L, AT0402DRD0760R4L, AT0402DRD07619RL, AT0402DRD0761K9L, AT0402DRD0761R9L, AT0402DRD07634RL, AT0402DRD0763K4L, AT0402DRD0763R4L, AT0402DRD07649RL RMCF0603FT383R, RC1608J913CS, CR0603-FX-4531ELF, CR0603-JW-103EAS, CRCW08052R15FKEA, RC1608F6190CS, CRCW06031M15FKEA, RC1608J434CS, CRCW080552K3FKEA, RCG04021M00FKED.
Buy Yageo AF0201JR-0736KL with us, save your time and money.