| Manufacturer Part Number | AF0402DR-07221KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 70170 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 221K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0402DR-07221KL.pdf |
| Part Number | AF0402DR-07221KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 221 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0402DR-07221KL |
QY Components have the best price for AF0402DR-07221KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0402DR-07221KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0402DR-07221KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as MMF207FRE191K, MMF207FRE191R, MMF207FRE196K, MMF207FRE196R, MMF207FRE19K1, MMF207FRE19K6, MMF207FRE19R1, MMF207FRE19R6, MMF207FRE1K, MMF207FRE1K02 ERA-2AEB1130X, ERJ-XGNJ152Y, ERJ-XGNJ821Y, ERJ-XGNJ121Y, ERA-2AEB1690X, ERJ-XGNJ184Y, RG1608P-5362-B-T5, ERJ-XGNJ393Y, RT0402CRE071K1L, RG2012P-2322-B-T5.
Buy Yageo AF0402DR-07221KL with us, save your time and money.