| Manufacturer Part Number | AF0402DR-07330KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 66500 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 330K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0402DR-07330KL.pdf |
| Part Number | AF0402DR-07330KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 330 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0402DR-07330KL |
QY Components have the best price for AF0402DR-07330KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0402DR-07330KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0402DR-07330KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AA0805FR-074M32L, AA0805FR-074M3L, AA0805FR-074M42L, AA0805FR-074M53L, AA0805FR-074M64L, AA0805FR-074M75L, AA0805FR-074M7L, AA0805FR-074M87L, AA0805FR-074M99L, AA0805FR-075M11L RT0603BRE0721KL, RT0603BRE07178RL, RT0603BRE0719K6L, ERJ-8BQJR33V, RT0603BRE0729K4L, RT0402BRD07698RL, ERJ-8BQJR68V, RG1005P-331-B-T5, RT0603BRE0717K8L, ERJ-8BQJ6R8V.
Buy Yageo AF0402DR-07330KL with us, save your time and money.