| Manufacturer Part Number | AF0402FR-07220RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 10280 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 220 OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0402FR-07220RL.pdf |
| Part Number | AF0402FR-07220RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 220 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0402FR-07220RL |
QY Components have the best price for AF0402FR-07220RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0402FR-07220RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0402FR-07220RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0805FRD07412KL, RT0805FRD07412RL, RT0805FRD0741K2L, RT0805FRD0741R2L, RT0805FRD07422KL, RT0805FRD07422RL, RT0805FRD0742K2L, RT0805FRD0742R2L, RT0805FRD07430RL, RT0805FRD07432KL AA0603FR-07750RL, AA0603FR-0775KL, AA0603FR-0775RL, AA0603FR-07768KL, AA0603FR-07768RL, AA0603FR-0776K8L, AA0603FR-0776R8L, AA0603FR-07787KL, AA0603FR-07787RL, AA0603FR-0778K7L.
Buy Yageo AF0402FR-07220RL with us, save your time and money.