| Manufacturer Part Number | AF0402JR-076K2L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 32380 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0402JR-076K2L.pdf |
| Part Number | AF0402JR-076K2L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 6.2 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0402JR-076K2L |
QY Components have the best price for AF0402JR-076K2L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0402JR-076K2L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0402JR-076K2L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as MMP100FRE280K, MMP100FRE280R, MMP100FRE287K, MMP100FRE287R, MMP100FRE28K, MMP100FRE28K7, MMP100FRE28R, MMP100FRE28R7, MMP100FRE294K, MMP100FRE294R AC0201FR-0733K2L, AC0201FR-0734RL, AC0201FR-07360KL, AC0201FR-07360RL, AC0201FR-07365RL, AC0201FR-0736RL, AC0201FR-07374KL, AC0201FR-0737K4L, AC0201FR-0737R4L, AC0201FR-07390KL.
Buy Yageo AF0402JR-076K2L with us, save your time and money.