| Manufacturer Part Number | AF0603FR-07576RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 169980 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0603FR-07576RL.pdf |
| Part Number | AF0603FR-07576RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 576 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0603FR-07576RL |
QY Components have the best price for AF0603FR-07576RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0603FR-07576RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0603FR-07576RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RL0805FR-070R022L, RT0402BRB0710KL, RT0402BRB0733K2L, RT0402BRB0756K2L, PE2512FKE070R08L, RL0805FR-070R047L, RL2512FK-070R03L, AT1206BRD07100KL, RL1206FR-070R03L, RT0402BRC076K8L PCF0805PR-16KBT1, PCF0805PR-2K2BT1, RNCF0603BTC8K66, MCR25JZHF2262, RMCF1210FT511R, ASC0402-2KF1, RGC0402DTC20K0, RG1005P-332-D-T10, RMCF1210FT187K, AC1206FR-071R4L.
Buy Yageo AF0603FR-07576RL with us, save your time and money.