| Manufacturer Part Number | AF0603JR-0710KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 173970 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0603JR-0710KL.pdf |
| Part Number | AF0603JR-0710KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 10 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0603JR-0710KL |
QY Components have the best price for AF0603JR-0710KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0603JR-0710KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0603JR-0710KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AC0402CRNPO9BN5R6, CC0603CRNPO9BN8R2, CC0603CRNPO0BN1R0, CC0603CRNPO0BN1R5, CC0603JRX7R9BB221, CC0603JRX7R9BB391, CC0603JRX7R9BB471, CC0402GRNPO9BN221, CC0402BRNPO9BNR70, CC0603KRX7R0BB682 CRGP2512F10R, CRGP2512F12R, CRGP2512F15R, CRGP2512F18R, CRGP2512F22R, CRGP2512F27R, CRGP2512F33R, CRGP2512F39R, CRGP2512F47R, CRGP2512F56R.
Buy Yageo AF0603JR-0710KL with us, save your time and money.