| Manufacturer Part Number | AF0805FR-0728K7L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 55910 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0805FR-0728K7L.pdf |
| Part Number | AF0805FR-0728K7L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 28.7 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0805FR-0728K7L |
QY Components have the best price for AF0805FR-0728K7L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0805FR-0728K7L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0805FR-0728K7L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AT0805DRE07102RL, AT0805DRE07105KL, AT0805DRE07105RL, AT0805DRE07107KL, AT0805DRE07107RL, AT0805DRE0710K2L, AT0805DRE0710K7L, AT0805DRE0710KL, AT0805DRE0710R2L, AT0805DRE0710R5L CRGH0603J130R, CRGH0603J150R, CRGH0603J160R, CRGH0603J180R, CRGH0603J200R, CRGH0603J220R, CRGH0603J240R, CRGH0603J300R, CRGH0603J330R, CRGH0603J360R.
Buy Yageo AF0805FR-0728K7L with us, save your time and money.