| Manufacturer Part Number | AF0805FR-072M37L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 19340 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 2.37M OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0805FR-072M37L.pdf |
| Part Number | AF0805FR-072M37L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 2.37 MOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0805FR-072M37L |
QY Components have the best price for AF0805FR-072M37L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0805FR-072M37L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0805FR-072M37L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AA0805FR-07931KL, AA0805FR-07931RL, AA0805FR-0793K1L, AA0805FR-0793R1L, AA0805FR-07953KL, AA0805FR-07953RL, AA0805FR-0795K3L, AA0805FR-0795R3L, AA0805FR-07976KL, AA0805FR-07976RL RG3216P-2704-B-T1, ERJ-MP4MF22MU, RT0805BRB07100KL, RG3216P-3304-B-T1, ERA-2ARB183X, ERA-2ARB243X, ERA-2ARB471X, ERJ-1TNF3240U, ERJ-B3CFR20V, ERJ-1TNF2741U.
Buy Yageo AF0805FR-072M37L with us, save your time and money.