| Manufacturer Part Number | AF0805FR-0756KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 170890 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0805FR-0756KL.pdf |
| Part Number | AF0805FR-0756KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 56 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0805FR-0756KL |
QY Components have the best price for AF0805FR-0756KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0805FR-0756KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0805FR-0756KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AF0402DR-0751R1L, AF0402DR-0753K6L, AF0402DR-07560RL, AF0402DR-0756K2L, AF0402DR-075K11L, AF0402DR-07680KL, AF0402DR-076K19L, AF0402DR-07768KL, AF0402DR-0776K8L, AF0402DR-0780K6L CRGH0805F88R7, CRGH0805F90R9, CRGH0805F93R1, CRGH0805F95R3, CRGH0805F97R6, CRGH0805F102R, CRGH0805F105R, CRGH0805F107R, CRGH0805F110R, CRGH0805F113R.
Buy Yageo AF0805FR-0756KL with us, save your time and money.