| Manufacturer Part Number | AF0805FR-075M62L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 161040 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 5.62M OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0805FR-075M62L.pdf |
| Part Number | AF0805FR-075M62L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 5.62 MOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0805FR-075M62L |
QY Components have the best price for AF0805FR-075M62L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0805FR-075M62L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0805FR-075M62L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AF0402JR-079R1L, AA0402FR-0710RL, AA0402FR-071R02L, AA0402FR-071R05L, AA0402FR-071R07L, AA0402FR-071R13L, AA0402FR-071R15L, AA0402FR-071R18L, AA0402FR-071R1L, AA0402FR-071R21L RCS3216F3160CS, RCS3216F3161CS, RCS3216F3162CS, RCS3216F3163CS, RCS3216F3164CS, RCS3216F31R6CS, RCS3216F3240CS, RCS3216F3241CS, RCS3216F3242CS, RCS3216F3243CS.
Buy Yageo AF0805FR-075M62L with us, save your time and money.