| Manufacturer Part Number | AF0805FR-07820RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 134300 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0805FR-07820RL.pdf |
| Part Number | AF0805FR-07820RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 820 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0805FR-07820RL |
QY Components have the best price for AF0805FR-07820RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0805FR-07820RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0805FR-07820RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0805DRD077K15L, RT0805DRD077K87L, RT0805DRD07806KL, RT0805DRD07806RL, RT0805DRD07820KL, RT0805DRD07825KL, RT0805DRD0782K5L, RT0805DRD07845KL, RT0805DRD07845RL, RT0805DRD0784K5L CRCW080533K0JNEA, CRCW080547K0JNEA, CRCW080551K0JNEA, CRCW0805100KJNEA, CRCW0805150KJNEA, CRCW0805220KJNEA, CRCW0402100RFKEE, CRCW0603100KFKEB, CRCW0603100KFKEC, CRCW060310K0FKEB.
Buy Yageo AF0805FR-07820RL with us, save your time and money.