| Manufacturer Part Number | AF0805JR-071KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 165930 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0805JR-071KL.pdf |
| Part Number | AF0805JR-071KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 1 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0805JR-071KL |
QY Components have the best price for AF0805JR-071KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0805JR-071KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0805JR-071KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as MMF25SFRE240R, MMF25SFRE243K, MMF25SFRE243R, MMF25SFRE249K, MMF25SFRE249R, MMF25SFRE24K3, MMF25SFRE24K9, MMF25SFRE24R, MMF25SFRE24R3, MMF25SFRE24R9 ERA-8ARB8662V, ERA-8ARB562V, ERA-8ARB2742V, ERA-8ARB8871V, ERA-8ARB5621V, ERA-8ARB6041V, ERA-8ARB6042V, ERA-8ARB5762V, ERA-8ARB9761V, ERA-8ARB1272V.
Buy Yageo AF0805JR-071KL with us, save your time and money.