| Manufacturer Part Number | AF1210FR-0723K7L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 171490 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 23.7K OHM 1% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF1210FR-0723K7L.pdf |
| Part Number | AF1210FR-0723K7L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 23.7 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF1210FR-0723K7L |
QY Components have the best price for AF1210FR-0723K7L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF1210FR-0723K7L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF1210FR-0723K7L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as CC1206JKX7RBBB681, CQ0402BRNPO9BN4R0, CQ0402BRNPO9BN4R3, AC0805KKX7R0BB333, CC1206JRNPOBBN270, CC1206GRNPOBBN820, AC0805KKX7R7BB334, CC1206JRX7R0BB471, CC1206JRX7R0BB682, CC1206JKNPOCBN270 RMCF2512FT6K98, RMCF2512FT820R, RT0603BRD07165KL, CRCW2512162KFKEG, RT0603BRD072K61L, RMCF2512FT51R0, CRCW25122K74FKEG, RMCF2512FT4K02, CRCW25124K99FKEG, CRCW25122K40JNEG.
Buy Yageo AF1210FR-0723K7L with us, save your time and money.