| Manufacturer Part Number | AF1210FR-0735R7L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 120570 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 35.7 OHM 1% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF1210FR-0735R7L.pdf |
| Part Number | AF1210FR-0735R7L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 35.7 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF1210FR-0735R7L |
QY Components have the best price for AF1210FR-0735R7L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF1210FR-0735R7L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF1210FR-0735R7L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0402BRD07360RL, RT0402BRD0758K3L, RT0402BRD0715K8L, RT0402BRD0791RL, RT0402BRD072K49L, RT0402BRE0723K2L, RT0402BRD074K12L, RT0402BRD0712K4L, RT0402BRE072K61L, RT0402BRD0711K3L ERJ-1GEJ112C, ERJ-1GEJ130C, ERJ-1GEJ131C, ERJ-1GEJ202C, ERJ-1GEJ304C, ERJ-1GEJ361C, ERJ-1GEJ362C, ERJ-1GEJ624C, ERJ-1GEJ751C, ERJ-1GEJ752C.
Buy Yageo AF1210FR-0735R7L with us, save your time and money.