| Manufacturer Part Number | AF1210JR-0724RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 94640 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF1210JR-0724RL.pdf |
| Part Number | AF1210JR-0724RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 24 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF1210JR-0724RL |
QY Components have the best price for AF1210JR-0724RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF1210JR-0724RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF1210JR-0724RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AC1206FR-072K61L, RC0603FR-0756KL, RC0402FR-0714R7L, RC0201FR-07931RL, AC0603JR-07200KL, RC0603FR-07121KL, AC0805FR-07220KL, RC1206FR-0763R4L, AC0805FR-07300RL, AC0402FR-0716KL KTR10EZPF18R2, KTR10EZPF18R7, KTR10EZPF1910, KTR10EZPF1913, KTR10EZPF1960, KTR10EZPF1961, KTR10EZPF19R6, KTR10EZPF2051, KTR10EZPF2101, KTR10EZPF2104.
Buy Yageo AF1210JR-0724RL with us, save your time and money.