| Manufacturer Part Number | AF1210JR-074M7L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 102830 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 4.7M OHM 5% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF1210JR-074M7L.pdf |
| Part Number | AF1210JR-074M7L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 4.7 MOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF1210JR-074M7L |
QY Components have the best price for AF1210JR-074M7L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF1210JR-074M7L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF1210JR-074M7L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AC2512FK-0724R9L, AC2512FK-07300KL, AC2512FK-0747KL, AC2512FK-07562RL, AC2512FK-0756K2L, AC2512FK-07619RL, AC2512FK-07390RL, AC2512FK-07820RL, AC2512FK-07324RL, AC2512FK-07196RL ERJ-14NF12R7U, ERJ-14NF2052U, ERJ-14NF1052U, ERJ-14NF1870U, ERJ-14NF2613U, MCR100JZHJ8R2, MCR100JZHJ112, MCR100JZHJ132, MCR100JZHJ1R3, MCR100JZHJ753.
Buy Yageo AF1210JR-074M7L with us, save your time and money.