| Manufacturer Part Number | BK1/S500-125-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fuses |
| Available Quantity | 199210 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | BK1/S500-125-R.pdf |
| Part Number | BK1/S500-125-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 125mA |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Mounting Type | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Melting I²t | 0.005 |
| Approvals | - |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | BK1/S500-125-R |
QY Components have the best price for BK1/S500-125-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy BK1/S500-125-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for BK1/S500-125-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fuses components. You can also buy other parts of Eaton and Fuses from us. Such as BK/GMF-2-1/2, BK/GMF-2-8/10, BK/GMF-3/10, BK/GMF-3-2/10, BK/GMF-3, BK/GMF-4, BK/GMF-6/10, BK/GMF-6-1/4, BK/GMF-8/10, BK/GMQ-1/2 BK/GMA-V-15-R, 0219005.MXAP, 02193.15MXAP, BK/S500-250-R, 0219002.MXAP, 0314.750HXP, 0314002.HXP, 39611600440, 39604000440, 37403150410.
Buy Eaton BK1/S500-125-R with us, save your time and money.