| Manufacturer Part Number | CB123-40B |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 114440 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 40A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB123-40B.pdf |
| Part Number | CB123-40B |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | - |
| Current Rating | 40A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB123-40B |
QY Components have the best price for CB123-40B, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB123-40B, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB123-40B, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as JJN-45, C22G50, 51020, 51010, JJS-3, FRS-R-2-8/10, JJS-1, 6420-2T, TPC-90, 51003 3120-F31A-P7T1-W12LY2-10A, 4430.1944, PR15-2-5.00A-25329-1, R11-61-4.00A-39665-4, CPP11-51-10.0A-OB-V, CPP11-51-16.0A-OB-V, CPP11-51-4.00A-OB-V, CPP11-51-6.00A-OB-V, CPP11-52-1.00A-OC-V, CPP11-52-10.0A-OA-V.
Buy Eaton CB123-40B with us, save your time and money.