| Manufacturer Part Number | CB181P-70 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 176670 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 70A 30VDC AUTO RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB181P-70.pdf |
| Part Number | CB181P-70 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | - |
| Current Rating | 70A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Automatic Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB181P-70 |
QY Components have the best price for CB181P-70, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB181P-70, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB181P-70, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as 50NHG000BI-400, 63NHG000BI-400, 80NHG000BI-400, LPJ-20SPI, FWP-15A14FA, JJN-30L, FNQ-R-1-3/10, FNQ-R-1-4/10, FNQ-R-1-8/10, FNQ-R-2-1/4 4230-T110-K0DE-6A, 4230-T110-K0DE-7A, 4230-T110-K0DE-8A, T10-S-SW-7796-1, CBC-20BWP, CBC-30BWP, CB174-10, CB174-15, CB174-20, CB174-30.
Buy Eaton CB181P-70 with us, save your time and money.