| Manufacturer Part Number | CB184F-70 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 152900 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 70A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB184F-70.pdf |
| Part Number | CB184F-70 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 70A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 42V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Lever |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB184F-70 |
QY Components have the best price for CB184F-70, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB184F-70, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB184F-70, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as CB285F-70, CB285F-80, CB285F-90, CB181P-60, CB181P-100, CB181P-70, CB181P-80, CB184F-135, BK/CB185-100, BK/CB185-120 CR11-52-30.0A-R01CH-V, CR11-52-30.0A-S01CV-T, R14-62-5.00A-B06EV, T11-2-7.50A-01-20ALS, R11-1-7.50A-32478-3-V, 1140-G151-P7M1-0.2A, 1140-G151-P7M1-0.15A, 1140-G151-P7M1-0.1A, 1140-G151-P7M1-0.3A, 1140-G151-P7M1-0.6A.
Buy Eaton CB184F-70 with us, save your time and money.