| Manufacturer Part Number | CB184F-90 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 24770 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 90A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB184F-90.pdf |
| Part Number | CB184F-90 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 90A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 42V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Lever |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB184F-90 |
QY Components have the best price for CB184F-90, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB184F-90, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB184F-90, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as FRN-R-25ID, FRN-R-30ID, GLD-3, GLD-5, FNM-6-1/4, NSD25, NSD32, NITD32, NITD25, 32CMLC QLB-073-00DNN-3BA, QMB-053-00ENN-3BA, QLB-033-11B3N-3BA, QMB-033-11C3N-3BA, QLB-303-00DNN-3BA, W51-A162A1-8, W57-XC1I8B20-20, W57-XH1I8B20-15, W28-XQ4D-8, W57-XB1D7B20-15.
Buy Eaton CB184F-90 with us, save your time and money.