| Manufacturer Part Number | CB185P-30 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 122760 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 30A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB185P-30.pdf |
| Part Number | CB185P-30 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 30A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB185P-30 |
QY Components have the best price for CB185P-30, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB185P-30, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB185P-30, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as TR2/TCP2-R, BK1/TDC180-7A, BK1/TDC180-3A, BK1/TDC180-2A, BK1/TDC180-1A, BK1/TDC180-13A, BK1/TDC180-10A, CC12M10A, BK1/TDC10-4A, BK/TDC600-2A LMLB1-1RLS4-52-40.0-1-01-V, 0903048, 0903046, 0903043, 0903041, LELK1-1REC4-52-100.-01-V, IAGN1-1REC4-8247-1, IEG66-1-62-30.0-01-V, IEGH66-1-72-30.0-01-V, IEGF66-1-62-40.0-01-V.
Buy Eaton CB185P-30 with us, save your time and money.