| Manufacturer Part Number | CB187F-40 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 194350 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 40A 48VDC PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB187F-40.pdf |
| Part Number | CB187F-40 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 40A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB187F-40 |
QY Components have the best price for CB187F-40, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB187F-40, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB187F-40, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as 180LET, 170M1417, 170M1320, 170M1321, FWP-80A22F, FWX-60A, LPJ-100SP, LPJ-80SP, DFJ-100, TCF80 4435.0011, 4435.0088, 4435.0089, 4435.0092, 4435.0093, 4435.0094, 4435.0057, 4435.0008, 4435.0076, 4435.0151.
Buy Eaton CB187F-40 with us, save your time and money.