| Manufacturer Part Number | CB187F-70 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 170370 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 70A 48VDC PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB187F-70.pdf |
| Part Number | CB187F-70 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 70A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB187F-70 |
QY Components have the best price for CB187F-70, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB187F-70, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB187F-70, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as CB222-15, CB222-20, CB222-25, CB222-30, CB251-10, CB251-15, CB251-20, CB251-25, CB251-30, CB251-35 3120-F31G-H7T1-D12XG2-2A, CPP11-52-2.50A-OB-V, CPP11-52-7.50A-OB-V, CPP11-52-10.0A-39083-10-V, CMRB1-39125-10-T, CMRB1-39125-15-T, CMRB1-39125-20-T, CMRB1-39125-25-T, CMRB1-39125-30-T, CMRB1-39125-40-T.
Buy Eaton CB187F-70 with us, save your time and money.