| Manufacturer Part Number | CB1A-R-SM-12V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Product Category | Automotive Relays |
| Available Quantity | 189230 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB1A-R-SM-12V.pdf |
| Part Number | CB1A-R-SM-12V |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Current | 134mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 40A |
| Switching Voltage | 14VDC - Nom |
| Turn On Voltage (Max) | 7 VDC |
| Turn Off Voltage (Min) | 1.2 VDC |
| Operate Time | 15ms |
| Release Time | 15ms |
| Features | Resistor, Sealed - Fully |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB1A-R-SM-12V |
QY Components have the best price for CB1A-R-SM-12V, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB1A-R-SM-12V, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB1A-R-SM-12V, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Panasonic Electric Works all series Automotive Relays components. You can also buy other parts of Panasonic Electric Works and Automotive Relays from us. Such as ECW-H12913JVB, ECW-H12823JVB, ECW-F2275HA, ECW-F2275HAQ, ECW-F2275HAB, ECW-H16243JV, ECW-H16363JV, ECW-H16303JV, ECW-H16433JV, ECW-H16513JV CB1F-R-24V, CB1A-R-M-24V, CB1F-M-24V, CA1A-12V-C-5, CB1-M-24V, CB1-R-M-24V, CB1A-R-WM-12V, CB1F-R-WM-12V, CB1A-T-P-12V, CB1-T-P-12V.
Buy Panasonic Electric Works CB1A-R-SM-12V with us, save your time and money.